The Grierson Awards 2017: Shortlist

See the photos for the awards ceremony 2017.

  • Splice Best Single Documentary - Domestic

    Aberfan: The Green Hollow
    Pip Broughton for BBC Studios in Wales & Vox Pictures; first shown: BBC Four
    The Accused
    Rob McCabe for Brinkworth Films; first shown: Channel 5
    Hillsborough
    Daniel Gordon for Very Much So Productions; first shown: BBC Two
    The Murder of Sadie Hartley
    Jamie Batten for Raw Cut; first shown: ITV
    No Place to Call Home
    Luke Sewell for BBC Studios; first shown: BBC Two
    One Killer Punch
    Tim Wardle for Raw TV; first shown: Channel 4
    Rio Ferdinand: Being Mum and Dad
    Matt Smith for Only the Best Productions; first shown: BBC One
    A World Without Down's Syndrome?
    Clare Richards for Dragonfly Film & TV Productions; first shown: BBC Two
  • Channel 4 Best Single Documentary - International

    Children on the Frontline: The Escape
    Marcel Mettelsiefen for ITN Productions; first shown: Channel 4
    Europe or Die
    Marco Salustro, Aws Al-Jazairy, Milene Larsson, Fabio Basone for VICE News; first shown: VICELAND UK
    The Fall
    Daniel Gordon for Hillside Productions in association with Passion Pictures; first shown: Picturehouse Cinemas & Sky Atlantic
    The Gun Shop
    John Douglas for Rogan Productions; first shown: Channel 4
    Last Days of Solitary
    Dan Edge, Lauren Mucciolo for PBS Frontline & Mongoose Pictures, first shown: BBC4
    Machines
    Rahul Jain for Jann Pictures, IV Films & Pallas FIlms; first shown: General theatrical release
    Rich Hall's Presidential Grudge Match
    Chris Cottam for Open Mike Productions; first shown: BBC Four
    Unarmed Black Male
    James Jones for BBC Current Affairs; first shown: BBC Two
  • The Open University Best Current Affairs Documentary

    Battle for Mosul
    Joshua Baker for Mongoose Pictures Ltd; first shown: PBS FRONTLINE & theguardian.com
    Behind the Zero Line
    Frederick Paxton for VICELAND UK; first shown: VICELAND UK
    Goodbye Aleppo
    Christine Garabedian for BBC Arabic; first shown: BBC Arabic
    Last Days of Solitary
    Dan Edge, Lauren Mucciolo for PBS Frontline & and Mongoose Pictures, first shown: BBC4
    MPs: Behind Closed Doors
    Rachel Tracy for Sundog Pictures; first shown: Channel 5
    The Secret Life of Prisons
    Tom Barrow for Shine TV; first shown: Channel 4
    The Spy in the IRA
    Nick London for Films of Record; first shown: BBC One
    Yemen: Britain's Unseen War
    Patrick Wells for Quicksilver Media; first shown: Channel 4
  • Grant Thornton Best Arts Documentary

    Bricks!
    Clare Beavan for BBC Studios; first shown: BBC Four
    Francis Bacon: A Brush with Violence
    Richard Curson-Smith for IWC Media; first shown: BBC Two
    Grayson Perry All Man - Episode 1
    Neil Crombie, Arthur Cary for Swan Films; first shown: Channel 4
    Imagine: The Triumphs and Laments of William Kentridge
    Adam Low for Lone Star Productions; first shown: BBC One
    Joe Cocker: Mad Dog with Soul
    John Edginton for Eagle Rock Films & Otmoor Productions; first shown: Sky Arts
    Manic Street Preachers: Escape from History
    Kieran Evans for CC-Lab; first shown: Sky Arts
    Paula Rego: Secrets and Stories
    Nick Willing for Kismet Film Company; first shown: BBC Two
    The Secret Life of Sue Townsend (Aged 68 3/4)
    Jude Ho for BBC Studios; first shown: BBC Two
  • Televisual Best Historical Documentary

    13th
    Ava DuVernay for Forward Movement LLC & Kandoo Films; first shown: Netflix
    Aberfan: The Green Hollow
    Pip Broughton for BBC Studios in Wales & Vox Pictures; first shown: BBC Four
    The Big Picture: The People vs America
    Sanjiev Johal for Al Jazeera English; first shown: Al Jazeera
    Breaking the Silence: Britain's Adoption Scandal
    Alice Perman for Ronachan Films; first shown: ITV
    Destination Unknown
    Claire Ferguson for Gigatel; first shown: Sheffield Doc/Fest
    I Am Not Your Negro
    Raoul Peck for Velvet Film, Inc. (USA), Velvet Film (France), Artémis Productions, & Close Up Films; first shown: General theatrical release
    ISIS: The Origins of Violence
    Kevin Sim for Blakeway; first shown: Channel 4
    Six Wives with Lucy Worsley - Episode 3
    Russell England for Wall to Wall Media co-produced with PBS; first shown: BBC One
  • Sargent-Disc Best Science Documentary

    Attenborough's Life That Glows
    Martin Dohrn, Joe Loncraine for Terra Mater Factual Studios, Ammonite in co-production with CuriosityStream in association with BBC and ABC Australia; first shown: BBC Two
    China: Between Clouds and Dreams - A Letter from Russia
    Phil Agland for River Films; first shown: Channel 4
    The Doctor Who Gave Up Drugs - Episode 1
    Dominique Walker, Emeka Onono, Jack Rampling for Raw TV; first shown: BBC One
    The Drug Trial: Emergency at the Hospital
    Barbie MacLaurin for Raw TV; first shown: BBC Two
    Forces of Nature with Brian Cox: Episode 2, Somewhere in Spacetime
    Stephen Cooter for BBC Studios Science co-produced with PBS; first shown: BBC One
    How to Build a Human
    Stephen Mizelas for Little Gem Media Ltd; first shown: Channel 4
    Man Made Planet: Earth from Space
    Kenny Scott for Arrow Media; first shown: Channel 4
    Michael Mosley vs The Superbugs
    Peter Gauvain for Renegade Pictures (UK) Ltd; first shown: BBC Four
  • Isle of Media Best Natural History Documentary

    Birds of Paradise: The Ultimate Quest - Episode 2
    Simon Davies for Tigress Productions; first shown: BBC Two
    The Eagle Huntress
    Otto Bell for Kissaki Films, Stacey Reiss Productions & Warrior Poets; first shown: General theatrical release
    Into the Inferno
    Werner Herzog for Spring Films Ltd, Werner Herzog Film GmbH & Matter of Fact Media Inc. in association with Dogwoof Ltd; first shown: Netflix
    Monkeys: An Amazing Animal Family - Asia
    Clare Dornan, Alex Williamson for Offspring Films; first shown: Sky 1
    New Zealand: Earth’s Mythical Islands - Cast Adrift
    Mark Flowers, Nick Easton for BBC, NDR Naturfilm & National Geographic Channels; first shown: BBC Two
    Planet Earth II - Islands
    Elizabeth White for BBC Studios co-produced with BBC America, ZDF, Tencent & France Télèvisions; first shown: BBC One
    Spy in the Wild - Love
    John Downer for John Downer Productions co-produced with PBS; first shown: BBC One
    Wild Ireland: The Edge of the World - Episode 1
    John Murray, Cepa Giblin for Crossing the Line Productions; first shown: BBC Two
  • Nyman Libson Paul Best Entertaining Documentary

    999: What's Your Emergency? - Nobody ever said, "When I grow up I want to answer 999 calls"
    James Incledon, Sam Barnes, Chris Rowe for Blast! Films; first shown: Channel 4
    Absolutely Fashion: Inside British Vogue - Episode 2
    Richard Macer for Lightbox Media; first shown: BBC Two
    Boy George's 1970s: Save Me from Suburbia
    Ian Denyer for IWC Media; first shown: BBC Two
    Chronicles of Nadiya - Episode 1
    Martha Delap for Love Productions; first shown: BBC One
    Fake! The Great Masterpiece Challenge: Urban Landscapes
    Simon Arnold; first shown: Sky Arts
    First Dates (Series 8, Episode 1)
    Richard Mears, Tom Locking for Twenty Twenty; first shown: Channel 4
    Get Shirty
    Andy Wells for Fox Films & Ten Monkeys; first shown: ITV
    Marigold on Tour - Florida
    Simon Draper for Two Four; first shown: BBC Two
  • Envy Best Documentary Series

    24 Hours in Police Custody
    Graeme Macauley, Gemma Brady, Stuart Bernard for The Garden Productions; first shown: Channel 4
    American Justice
    Arthur Cary, Jonathan Taylor for Minnow Films; first shown: BBC Two
    Conviction: Murder at the Station
    James Newton for Raw TV; first shown: BBC Two
    Exodus
    James Bluemel, Jack MacInnes, Paul Glynn, Robin Barnwell for Keo Films; first shown: BBC Two
    Hospital
    Production Team for Label1 - ITV Studios; first shown: BBC Two
    Kids on The Edge
    Peter Beard, Tim Lawton for Century films; first shown: Channel 4
    Mr v Mrs: Call the Mediator
    Barnaby Peel and Jenny Dames for Wild Pictures; first shown: BBC Two
    OJ: Made in America
    Ezra Edelman; first shown: BBC Four
  • Evolutions Best Constructed Documentary Series

    First Dates Hotel
    David Symmons for Twenty Twenty; first shown: Channel 4
    Hunted
    Production Team for Shine TV; first shown: Channel 4
    Muslims Like Us
    Production Team for Love Productions; first shown: BBC Two
    Mutiny
    Sophie Todd for Windfall; first shown: Channel 4
    Rich House, Poor House
    Simon Joslin, Marcus English, Adrian Hylton for Hat Trick Productions; first shown: Channel 5
    SAS: Who Dares Wins
    Sophie Leonard, Alex Kiehl for Minnow; first shown: Channel 4
    Secret Life of Four and Five Year Olds
    Jackie Waldock for RDF Television; first shown: Channel 4
    The Trial: Murder in the Family
    Nick Holt, Kath Mattock for Dragonfly; first shown: Channel 4
  • Bertha DocHouse Best Cinema Documentary

    Dancer
    Steven Cantor; first shown: General theatrical release
    Half Way
    Daisy-May Hudson; first shown: General theatrical release
    I Am Not Your Negro
    Raoul Peck for Velvet Film, Inc. (USA), Velvet Film (France), Artémis Productions, Close Up Films; first shown: General theatrical release
    Letters from Baghdad
    Sabine Krayenbühl, Zeva Oelbaum for Between the Rivers Productions; first shown: General theatrical release
    Life, Animated
    Roger Ross Williams; first shown: General theatrical release
    My Scientology Movie
    John Dower for Red Box Films; first shown: General theatrical release
    Notes on Blindness
    Peter Middleton, James Spinney for Archer’s Mark, in association with Fee Fie Foe Films & 104 Films, in co-production with Agat Films & Cie; first shown: General theatrical release
    Weiner
    Josh Kriegman, Elyse Steinberg; first shown: General theatrical release
  • Yaddo Best Documentary Short

    Adrift
    Cath Le Couteur for Adrift Films; first shown: National Geographic
    Fish Story
    Charlie Lyne for Loop; first shown: BFI Future Film Festival
    Johanna
    Ian Derry for Archer's Mark; first shown: NOWNESS
    Let's Dance: Bowie Down Under
    Rubika Shah for Smoking Bear Productions; first shown: Picturehouse Cinemas
    The Moderators
    Ciarán Cassidy, Adrian Chen; first shown: wired.com
    The Refugee Diaries - episode three
    Jack Collins for Rogan Productions; first shown: BBC Three
    Seventeen
    Mollie Mills for Green Door Pictures; first shown: BBC Three
    Swan
    Lindsay Brown for ammfilm; first shown: Edinburgh International Film Festival
  • ITV Best Student Documentary

    Acta Non Verba
    Yvann Yagchi for NFTS; first shown: University/College screening
    The Adventures of an Aspiring Rock Star
    Sam Oldmeadow for NFTS; first shown: University/College screening
    Babies & Bellyboards
    Giulia Franchi for Falmouth University; first shown: University/College screening
    Chomo
    Maayan Arad for NFTS; first shown: University/College screening
    Homebound
    Tom Jeffery for London College of Communication; first shown: University/College screening
    Life Time
    Adam Drake for Falmouth University; first shown: University/College screening
    Pride in Rags
    Tom Whitaker for NFTS; first shown: University/College screening
    Unspeakable
    Kate Stonehill for NFTS; first shown: University/College screening
  • Warner Bros TV Production UK Best Documentary Presenter

    ADAM PEARSON for My Amazing Twin
    James Newton for BBC Studios Science; first shown: BBC Two
    CHRIS VAN TULLEKEN for The Doctor Who Gave Up Drugs
    Dominique Walker, Emeka Onono, Jack Rampling for Raw TV; first shown: BBC One
    GRAYSON PERRY for Grayson Perry: All Man
    Neil Crombie for Swan Films; first shown: Channel 4
    NADIYA HUSSAIN for Chronicles of Nadiya
    Martha Delap for Love Productions; first shown: BBC One
    RICH HALL for Rich Hall's Presidential Grudge Match
    Chris Cottam for Open Mike Productions; first shown: BBC Four
    SALLY PHILLIPS for A World Without Down’s Syndrome?
    Clare Richards for Dragonfly; first shown: BBC Two
    STACEY DOOLEY for Stacey Dooley Investigates: Young Sex for Sale in Japan
    Joyce Trozzo for BBC Current Affairs London; first shown: BBC Three
    TOM HOLLAND for Isis: The Origins of Violence
    Kevin Sim for Blakeway; first shown: Channel 4
  • Newsletter Subscribe

  • Please select all the ways you would like to hear from The Grierson Trust:


    You can unsubscribe at any time by clicking the link in the footer of our emails. For information about our privacy practices, please visit our website.

    We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

Like us

© 2019 The Grierson Trust. All rights reserved.