Shortlist 2019

  • Envy Best Single Documentary - Domestic

    Child of Mine
    True Vision Productions for Channel 4
    David Harewood: Psychosis and Me
    Films of Record for BBC Two
    Driven: The Billy Monger Story
    Oxford Scientific for BBC Three
    Grenfell
    Minnow Films for BBC One
    Gun No. 6
    The Garden Productions for BBC Two
    Married To A Paedophile
    Brinkworth Films for Channel 4
    A Northern Soul
    10ft Films for General theatrical release
    Stabbed: Britain's Knife Crime Crisis
    Rogan Productions in association with On the Corner for BBC One
  • Best Single Documentary - International

    Fyre: The Greatest Party That Never Happened
    Jerry Media, Library Films, Matte Projects & Vice Studios for Netflix
    Grass is Greener
    A Prophets Films Production for Netflix
    Iran Unveiled: Taking on the Ayatollahs
    Hardcash Productions for ITV
    Knock Down The House
    Knock Down The House LLC for Netflix
    Letter from Masanjia
    Flying Cloud Productions Inc. for Cambridge Film Festival
    Storyville - Under the Wire
    Arrow Media for General theatrical release
    Storyville - The Trial of Ratko Mladic
    Sandpaper Films for BBC Four
    The UN Sex Abuse Scandal
    Ronachan Films for Channel 4
  • Getty Images Best Current Affairs Documentary

    Escape from Dubai: The Mystery of the Missing Princess
    BBC TV Current Affairs for BBC Two
    Fashion's Dirty Secrets: Stacey Dooley Investigates
    Hello Halo Productions & Oak Island Films for BBC One
    The Hunt for Jihadi John
    Nutopia for Channel 4
    Inside Facebook: Secrets of the Social Network
    Firecrest Films for Channel 4
    Iraq: A State of Mind
    Namak Khoshnaw for BBC Arabic
    One Day In Gaza
    BBC TV Current Affairs for BBC Two
    The UN Sex Abuse Scandal
    Ronachan Films for Channel 4
    Undercover Hospital Abuse Exposed
    BBC Panorama for BBC One
  • Storm Best Arts or Music Documentary

    Angela Carter: Of Wolves and Women
    BBC Studios for BBC Two
    Black Hollywood: 'They've Gotta Have Us' - Episode 1
    AFL Films for BBC Two
    The Football Club: Artist in Residence
    Story Vault for Channel 4
    Homecoming: A Film by Beyoncé
    Parkwood Entertainment for Netflix
    The Price of Everything
    Nathaniel Kahn for General theatrical release
    Quincy
    Le Train Train, Bob's Your Uncle & Tribeca Production for Netflix
    Super Kids: Breaking Away from Care
    Expectation Entertainment for Channel 4
    World's Tiniest Masterpieces
    Yeti Television for Channel 4
  • Channel 5 Best Historical Documentary

    Before Grenfell: A Hidden History
    Blast! Films for BBC Two
    A Dangerous Dynasty: House of Assad
    72 Films for BBC Two
    The Last Survivors
    Minnow Films for BBC Two
    Massacre at Ballymurphy
    Awen Media for Channel 4
    The Satanic Verses: 30 Years On
    Vice Studios for BBC Two
    Suffragettes with Lucy Worsley
    Brook Lapping for BBC One
    Thatcher: A Very British Revolution
    BBC Studios: The Documentary Unit for BBC Two
    The Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story
    Wall to Wall Media for BBC Four
  • Sargent-Disc Best Science Documentary

    Alastair Campbell: Depression and Me
    Silverfish Films for BBC Two
    The Bleeding Edge
    Shark Island Institute for Netflix
    Climate Change: The Facts
    BBC Studios The Science Unit & IWC Media for BBC One
    How to See a Black Hole: The Universe's Greatest Mystery
    Windfall Films for BBC Four
    Nadiya: Anxiety and Me
    Raw TV for BBC One
    The Parkinson's Drug Trial: A Miracle Cure?
    Passionate Productions for BBC Two
    The Secret Life of Landfill: A Rubbish History
    Tern Television Productions for BBC Four
    Surgeons: At the Edge of Life
    Dragonfly Film and Television for BBC Two
  • Discovery Best Natural History Documentary

    Australia: Earth's Magical Kingdom
    Oxford Scientific Films & Northern Pictures for BBC Two
    Cities: Nature's New Wild
    BBC Studios for BBC Two
    Drowning in Plastic
    Raw TV for BBC One
    Dynasties: Chimp
    Natural History Unit/BBC Studios for BBC One
    Earth From Space
    BBC Studios for BBC & PBS in partnership with The Open University for BBC One
    Natural World - Pangolins: The World's Most Wanted Animal
    BBC Studios for BBC Two
    Nature's Turtle Nursery: Inside The Nest
    Renegade Pictures (UK) for BBC Four
    Our Planet: Episode 2 - Frozen Worlds
    Silverback Films for Netflix
  • Nyman Libson Paul Best Entertaining Documentary

    24 Hours in Police Custody - The Detective and The Surgeon
    The Garden Productions for Channel 4
    Bros: After the Screaming Stops
    Fullwell 73 for BBC Four
    Fyre: The Greatest Party That Never Happened
    Jerry Media, Library Films, Matte Projects & Vice Studios for Netflix
    Harry's Heroes: The Full English
    Talkback for ITV
    The Legend of Cocaine Island
    A Sidestilt Production in Association with Dreamco Pictures for Netflix
    Princess Margaret: The Royal Rebel
    BBC Studios: The Documentary Unit for BBC Two
    Three Identical Strangers
    Raw for General theatrical release
    Travels in Trumpland with Ed Balls: Making America Proud Again?
    Expectation Entertainment for BBC Two
  • Netflix Best Documentary Series

    Black Lives
    RT for RT
    Leaving Neverland
    Amos Pictures for Channel 4
    Losers
    Topic Studios for Netflix
    Michael Palin in North Korea
    ITN for Channel 5
    Pistorius
    Western Edge Pictures for Amazon Prime
    Prison
    Spring Films for Channel 4
    Storyville - Reporting Trump's First Year: The Fourth Estate
    Radical Media for BBC Two
    Why Slavery?
    The Why Foundation for BBC Four
  • Channel 4 Best Constructed Documentary Series

    The 1900 Island
    Wildflame Productions for BBC One
    60 Days on the Street
    Boundless/Motion Content Group for Channel 4
    The Choir: Our School by the Tower
    Twenty Twenty Television for BBC Two
    First Dates Hotel
    Twenty Twenty Television for Channel 4
    The Great British School Swap
    Top Hat Productions for Channel 4
    Love Island
    ITV Studios/Motion Content Group for ITV2
    Our Dementia Choir with Vicky McClure
    Curve Media for BBC One
    Race Across the World
    Studio Lambert for BBC Two
  • BFI Doc Society Fund Best Cinema Documentary

    Children of the Snow Land
    Picture on the Wall Productions & Mayfly TV for General theatrical release
    Last Breath
    Richard da Costa & Alex Parkinson for General theatrical release
    Maiden
    Alex Holmes for General theatrical release
    Matangi/Maya/M.I.A.
    Steve Loveridge for General theatrical release
    Minding The Gap
    Bing Liu for General theatrical release
    Shirkers
    A Netflix Documentary in association with Cinereach for General theatrical release
    They Shall Not Grow Old
    WingNut Films for General theatrical release
    Three Identical Strangers
    Raw for General theatrical release
  • The Rumi Foundation Best Documentary Short

    Black Sheep
    Lightbox for the Guardian
    Hear My Voice
    Fine Point Films for BBC One NI
    La Reina
    Merman for Nowness
    Lessons from a School Shooting: Notes from Dunblane
    K.A. Snyder Productions & Cuomo Cole Productions in association with Artemis Rising & Transform Films for Netflix
    Little Miss Sumo
    Walks of Life Films for London Film Festival
    The Mess
    Independent for Open City Doc Festival
    Period. End of Sentence.
    Presented By The Pad Project in Partnership with Action India, Girls Learn International, The Feminist Majority Foundation, Oakwood School & Sikhya Entertainment for Netflix
    Supercar, Superfam - Episode 2
    Transparent Television for BBC Three
    Zion
    Bindery Films for Netflix
  • All3Media Best Student Documentary

    Broken Skin
    Lidija Burcak, Goldsmiths University of London
    City of Children
    Arantxa Hernández Barthe, National Film and Television School
    Miu
    Yaël Lotem, National Film and Television School
    Ravens
    Karl Forchhammer, National Film and Television School
    Siân: Portrait of a Photographer
    Dylan Friese-Greene, Kingston University
    Street 66
    Ayo Akingbade, London College of Communication
    Unearthed
    Banuta Kalns-Timans, University College London
    Women Uprooted
    Dominique De Villiers, Falmouth University
  • Warner Bros. Television Production Best Documentary Presenter

    AKRAM KHAN for Akram Khan: Curry House Kid
    Swan Films for Channel 4
    AMAR LATIF & SARA PASCOE for Travelling Blind
    Spun Gold TV for BBC Two
    DAVID OLUSOGA for A House Through Time
    Twenty Twenty Television for BBC Two
    DUWAYNE BROOKS for Stabbed: Britain's Knife Crime Crisis
    Rogan Productions for BBC One
    LIZ BONNIN for Drowning in Plastic
    Raw TV for BBC One
    LOUIS THEROUX for Louis Theroux: Altered States
    BBC Studios: The Documentary Unit for BBC Two
    NADIYA HUSSAIN for Nadiya: Anxiety and Me
    Raw for BBC One
    VICKY McCLURE for Our Dementia Choir with Vicky McClure
    Curve Media for BBC One
Like us

© 2019 The Grierson Trust. All rights reserved.