Shortlist 2018

  • Envy Best Single Documentary - Domestic

    Being Blacker
    RTO Pictures for BBC Two
    Chris Packham: Asperger's and Me
    Raw TV for BBC Two
    The Funeral Murders
    Wild Pictures for BBC Two
    Kingdom of Us
    Pulse Films for General theatrical release
    Raped: My Story
    Lambent Productions for Channel 5
    Rehab: Lives Addicted
    Rare Day for BBC Three
    School of Life and Deaf
    Flashing Lights Media for Channel 4
    Talking to Anorexia
    BBC Studios - The Documentary Unit for BBC Two
  • Channel 4 Best Single Documentary - International

    Another News Story
    Gallivant Film, Wislocki Films for General theatrical release
    Chasing Coral
    Exposure Labs for Netflix
    The Cinema Travellers
    Cave Pictures India for General theatrical release
    The Fight for Mosul
    Mongoose Pictures for Channel 4
    Icarus
    Impact Partners, Diamond Docs, Chicago Media Project & Alex Productions for Netflix
    No Greater Law
    Pulse Films for General theatrical release
    Strong Island
    Yanceville Films & Louverture Films for Netflix
    Storyville: The Work Four Days to Redemption
    Blankfort Media for BBC Four
  • Getty Images Best Current Affairs Documentary

    Angry, White and American
    Sugar Films for Channel 4
    The Fight for Mosul
    Mongoose Pictures for Channel 4
    Myanmar's Killing Fields
    Evan Williams Productions & Mongoose Pictures for Channel 4
    Nobody Speak: The Trials of the Free Press
    Netflix for Netflix
    Raped: My Story
    Lambent Productions for Channel 5
    Stacey Dooley: Face to Face with Isis
    Insight TWI for BBC Three
    Panorama: Undercover - Britain's Immigration Secrets
    BBC Current Affairs for BBC One
    Working with Weinstein
    Tigerlily Productions for Channel 4
  • Storm HD Best Arts or Music Documentary

    Ballet’s Dark Knight – Sir Kenneth MacMillan
    BBC Studios - Pacific Quay Productions for BBC Four
    Basquiat: Rage to Riches
    BBC Studios for BBC Two
    Dying Swan
    Clearstory for BBC Four
    Handmade in Hull
    BBC Studios - Pacific Quay Productions for BBC Four
    Hansa Studios: By the Wall 1976-90
    Sky Italia S.R.L., Christie HQ for Sky Arts
    Leonora Carrington: The Lost Surrealist
    Erica Starling Productions for BBC Four
    Stanley and His Daughters
    1212 Productions for BBC Four
    Stop All the Clocks: W.H. Auden in an Age of Anxiety
    Hopscotch Films in association with Lone Star Productions for BBC Two
  • Best Historical Documentary

    Bobby Robson: More Than A Manager
    Noah Media Group for General theatrical release
    Diana: In Her Own Words
    1895 Films for National Geographic
    Epidemic: When Britain Fought AIDs
    Blast! Films for Channel 4
    The Funeral Murders
    Wild Pictures for BBC Two
    A House Through Time Episode 2
    Twenty Twenty for BBC Two
    Stephen: The Murder that Changed a Nation - The Loss of Joy
    On The Corner Films in association with Rogan Productions for BBC One
    Trump: An American Dream - Episode 3
    72 Films for Channel 4
    Wild Wild Country - Part 3
    A Duplass Brothers Production in association with Stardust Frames Productions & Submarine Entertainment for Netflix
  • Sargent Disc Best Science Documentary

    Attenborough's Wonder of Eggs
    Mike Birkhead Associates for BBC Two
    Bring Me Back To Life
    The Garden Productions for Channel 4
    Chris Packham: Asperger's and Me
    Raw TV for BBC Two
    Guy Martin vs The Robot Car
    North One for Channel 4
    Mercury 13
    Fine Point Films for Netflix
    One Strange Rock: Gasp
    Nutopia for National Geographic
    The Real T.rex with Chris Packham
    Talesmith & Cineflix for BBC Two
    Surgeons: At the Edge of Life - Last Chance Saloon
    Dragonfly for BBC Two
  • Best Natural History Documentary

    Attenborough and the Empire of the Ants
    Terra Mater Factual Studios in association with BBC & ABC Australia produced by Ammonite for BBC Two
    Blue Planet II: One Ocean
    BBC Studios - Natural History Unit for BBC One
    H is for Hawk: A New Chapter
    Mike Birkhead Associates for BBC Two
    The Hunt (Sùlaisgeir: An t-Sealg)
    MacTV for BBC Alba
    The Last Animals
    Atlas Films, Foxtail Entertainment, British Film Company for Sheffield Doc/Fest
    Red Ape: Saving the Orangutan
    Offspring Films for BBC Two
    South Korea: Earth's Hidden Wilderness
    A Terra Mater Factual Studios, Oxford Scientific Films Co-Production (in association with CJ E&M & Buzz) for BBC Two
    Sue Perkins and The Chimp Sanctuary
    Minnow Films for BBC Two
  • Nyman Libson Paul Best Entertaining Documentary

    999: What's Your Emergency
    Blast! Films for Channel 4
    Ask the Sexpert
    Coast to Coast Films for Sheffield Doc/Fest
    Celebrity Hunted
    Shine for Channel 4
    Educating Greater Manchester - Episode 1
    Twofour for Channel 4
    Pilgrimage: The Road to Santiago - Episode 1
    CTVC for BBC Two
    The Real Full Monty
    Spun Gold TV for ITV
    Robbie's War: The Rise and Fall of a Playboy Billionaire
    Century Films for BBC Two
    Valley Cops: I just Hope He Hasn’t Done It
    Minnow Films for BBC Three
  • Netflix Best Documentary Series

    24 Hours in Police Custody
    The Garden Productions for Channel 4
    Catching A Killer
    True Vision for Channel 4
    Drugsland
    BBC Studios for BBC Three
    Hospital
    Label1 Television for BBC Two
    Love & Hate Crime
    Top Hat Productions for BBC Three
    Miriam's Big American Adventure
    Wild Pictures for BBC One
    Stephen: The Murder That Changed A Nation
    On The Corner Films in association with Rogan Productions for BBC One
    Wild Wild Country
    A Duplass Brothers Production in association with Stardust Frames Productions & Submarine Entertainment for Netflix
  • Best Constructed Documentary Series

    The Great British Bake Off
    Love Productions for Channel 4
    A House Through Time
    Twenty Twenty for BBC Two
    Hunted
    Shine TV for Channel 4
    MisFITS Like Us
    Hello Halo for BBC Three
    Old People's Home for 4 Year Olds
    CPL Productions for Channel 4
    Rich House Poor House
    Hat Trick Productions for Channel 5
    SAS: Who Dares Wins
    Minnow Films for Channel 4
    Secret Agent Selection: WW2
    Wall to Wall Media for BBC Two
  • Best Cinema Documentary

    Bombshell: The Hedy Lamarr Story
    Alexandra Dean for General theatrical release
    City of Ghosts
    Matthew Heineman for General theatrical release
    The Final Year
    Greg Barker for General theatrical release
    I Called Him Morgan
    Kasper Collin Produktion for General theatrical release
    Kingdom of Us
    Pulse Films for General theatrical release
    The Last Men in Aleppo
    Larm Films for General theatrical release
    Unrest
    Shella Films & Little by Little Films for General theatrical release
    The Work
    Blankfort Media for General theatrical release
  • Docsville Best Documentary Short

    44 Messages from Catalonia
    Anna Giralt Gris, Ross Domoney for Field of Vision
    Boys From The Back Of Beyond
    Just So & Red Bull Media House for Red Bull TV
    Circle
    Jayisha Patel Films & National Film & Television School for University/College screening
    Duterte's Hell
    Field of Vision for Field of Vision
    Landline
    Pulse Films for BFI Flair
    My Stolen Childhood
    On Our Radar for BBC iPlayer
    Rebirth is Necessary
    Iconoclast for Nowness
    White Riot: London
    Smoking Bear for Sheffield Doc/Fest
  • All3Media Best Student Documentary

    After the Silence
    Natalie Cubides-Brady, National Film & Television School
    As a Man
    Preston Hartley, University for the Creative Arts
    China In Ethiopia
    Paul Zhou, Open City Docs School at UCL
    Circle
    Jayisha Patel, National Film & Television School
    Fake News Fairytale
    Kate Stonehill, National & Television School
    On Common Ground
    Tom Besley, National & Television School
    The Whale Bowl
    Emily George, University of Greenwich
    The Why
    Piotr Bernas, National & Television School
  • Warner Bros TV Production Best Documentary Presenter

    ANITA RANI for My Family, Partition and Me: India 1947
    Wall to Wall Media for BBC One
    CHRIS PACKHAM for Chris Packham: Asperger's and Me
    Raw TV for BBC Two
    GARY YOUNGE for Angry, White and American
    Sugar Films for Channel 4
    JOANNA LUMLEY for Joanna Lumley's India
    Burning Bright Pictures for ITV
    PATRICK KIELTY for My Dad, the Peace Deal and Me
    Dragonfly Film and Television for BBC One
    PROFESSOR GREEN for Working Class White Men
    Swan Films for Channel 4
    STACEY DOOLEY for Stacey Dooley: Face to Face with Isis
    Insight TWI for BBC iPlayer
    WILL MILLARD for My Year With The Tribe
    KEO films for BBC Two
Like us

© 2018 The Grierson Trust. All rights reserved.